Keď vandalizmus je tolerovaný tak dlho, že sa až dostane do Gúglu

Autor: Tomáš Neuschl | 17.7.2019 o 18:12 | (upravené 18.7.2019 o 9:39) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  165x

Začalo sa to ešte v januári 2018. Bol som na Ukrajine. A chcel som navštíviť niektoré ich slávne zámky.

Lenže ktoré? Slečna Viktória Pédiová je tvoja najlepšia priateľka, keď príde na informácie, takže som naďabil na článoček Seven Wondrous Castles and Palaces of Ukraine.

A tam som to našiel (klik na obrázok pre zväčšenie):

Ôsmy zámok spomedzi siedmich divotvorných? Čosi ako G7+1, že, Rusko?Ôsmy zámok spomedzi siedmich divotvorných? Čosi ako G7+1, že, Rusko?

Chcel by som poprosiť žiadne komentáre k počtu otvorených tabov v Opere. Stará Opera (na jadre Presto) zvládala aj osemdesiat, pričom vďaka tab stackingu sa nedalo stratiť prehľad, a vôbec ju to nespomaľovalo. Ach, kde sú tie časy... už to bude šesť rokov. R.I.P.

Nuž vari dobre, ako by povedal Pavol Dobšinský, ale ktohovie.

Ja som na to naďabil niekedy v júni 2018, kde si ten edit nevšimol užívateľ InternetArchiveBot (bot). Samozrejme, ako by si to mohol aj bot všimnúť, že? Lenže tento edit si nevšimol ani používateľ Wikid77 ešte v januári. Vtedy tam už visel Zámok Kurilko, pričom prvý edit tohto milého vandala (Jhillman54) sa nie celkom podaril (zrejme vtedy zabudol zatvoriť tabuľku - dať tam closing tag, čiže |}, ktorý nedopatrením zmazal, a nešiel pritom cez Show preview).

Neodolal som, a dal som si Zámok Kurilko aj do Googlu:

A nesklamal som sa...A nesklamal som sa...

V júli som o tom napísal mail svojmu bratovi ako zaujímavosť. Riskoval som, že to opraví, lebo to je taký upätý suchár, ktorého najväčším vzrušením je čítať si EULU (zmluvu koncového používateľa), k čomu mi napadá vtip:

Arguing with a woman is like reading a EULA (End User License Agreement). It doesn't matter what it's about, eventually you'll give up and in the end your answer will be: "Yes, I agree."

On však tie zmluvy nielen číta, ale ich aj nasleduje do bodky. Ale iné som chcel. On to našťastie nerevertol, keďže o mesiac (v auguste 2018) to tam stále bolo. A vo vyhľadávaní obrázkov Gúglu stále dvakrát (courtesy of Wikimedia Commons):

Click the obrázok for zväčšenie.Click the obrázok for zväčšenie.

Ako bonus, Google si tie commonsovské imidže indexuje dodnes.

Samotnú wiki-stránku už revertol v novembri 2018 akýsi suchár z Austrálie (iba že by si môj brat dal tú námahu a zamaskoval svoju IP :-)

Na jeho otázku, že prečo som to nerevertol ja, som odvetil, že to považujem za jedinečný, umelecký vandalizmus. Je to milé, nikomu to neubližuje, skôr to pobaví. Tiež by som nevypieskoval podarené graffiti na betónovom múre. Ale keď už hovorím o umeleckom vandalizme, enter Asahel:

?lehasA ybež obelA?lehasA ybež obelA

Povedal som vám aby ste ma nekritizovali za počet otvorených tabov. Toto bolo urobené v Preste, a to vyše 5 rokov po jeho poslednom release (update 12.18 nepočítam).

To si normálne vyžadovalo aj trocha roboty. Ale vlastne keď sa nad tým zamyslím, zrejme išlo zase o nejaký neuzavretý tag po použítí hebrejčiny, a tak browser generoval right-to-left text až do konca odstavca.

No a takmer na záver malý milý bonus, keď už hovoríme o tom prenikaní vandalizmu až do výsledkov vyhľadávania:

article_photo (For priblíženie na true size, klepněte na vobrázek, prosejm.)

Takže už aj podľa Gúglu nie je Bohemian Club nič iné, len súkromné bratstvo iluminátov, zložené najmä z homosexuálnych uctievačov Satana. Pohlavné správy by sa potešili.

V skutočnosti išlo o vandalské edity z IP adresy 24.21.147.44, ktoré boli pomerne rýchlo odstránené. Prvé edity, ešte v apríli 2013, vydržali v tejto verzii online okolo štyroch hodín, nasledujúce (máj a december toho istého roku) ani len pár minút. Keďže skrínšot je z 18. decembra 2013, je skutočne udivujúce, že sa ten sumár vtedy dostal až do výsledkov vyhľadávania Googlu. Muselo ísť o mimoriadnu zhodu náhod, keď tam crawloval Google-bot, nehovoriac už o tom, že ja som na to naďabil.

V tejto súvislosti sa hodí pripomenúť si, ako Seppa Blattera v Južnej Afrike otitulovali na stránke samotného prezidenta "žaluďom", lebo to bolo v tom čase jeho stredné meno na vikipédii:

Napríklad tento vandalský edit v akejsi cirkulárnej referencii sa odkazuje na spomínanú stránku Úradu prezidenta Juhoafrickej republiky. Zjavne v Južnej Afrike nemali celkom jednoznačné znalosti britského slangu.

No a napokon, ako ďalší dôkaz neomylnosti Gúglu (čo trochu súvisí aj s mojím predchádzajúcim postom o záhadach vikipédie) nech svedčí tento výsledok:

article_photo

Google hodil popis z vikipédie, ale dal fotku Curta Wrigforsa, predsedu Centra Jonasa Broncka (podľa ktorého je, mimochodom, pomenovaný newyorský Bronx) vo švédskej usadlosti Sävsjö, neďaleko Bronckovho rodiska. Skrínšot je z roku 2017, 2-3 roky po publikovaní článku, z ktorého je tá fotka (teraz je to už opravené).

O ťažkostiach vyhľadávača Google ako aj vikipédie neskôr snáď napíšem viac.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lustrovaní novinári opisujú, čo všetko o nich polícia nazbierala (video)

Novinári, ktorých lustrovali zvažujú žalovať štát.

V Taliansku padla vláda, Salvini čaká na príležitosť

Stabilitu Talianska má v rukách prezident.


Už ste čítali?